PER LAURSEN ApS
CVR 27584918 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
PER LAURSEN ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Taastrup. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.06.2025) viser en egenkapital på 124 t.kr. og et resultat på 0 kr..
Konkursrisiko for PER LAURSEN ApS
0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 27584918
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (22 år)
- Adresse
- Stendiget 41
2630 Taastrup - Kommune
- Høje-Taastrup
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Revisor
- ECO-TEAM statsautoriseret revisionsanpartsselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 21 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 99,0 % |
| Likviditetsgrad | – |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Årets resultat | 0 kr. | – |
| Egenkapital | 124 t.kr. | – |
| Aktiver i alt | 125 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 1.304 kr. | – |
| Gns. ansatte | 1 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · ECO-TEAM statsautoriseret revisionsanpartsselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 154 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 137 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 181 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 189 | For sent | |
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 156 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 149 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 141 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 156 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 159 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 153 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 153 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 141 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 154 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 168 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 164 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 158 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 131 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 148 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 171 | ||
| 01.07.2005 – 30.06.2006 | 173 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Ejer (100 %) | Per Laursen | Nuværende | |
| Revisor | GRANT THORNTON, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | ECO-TEAM STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | Per Laursen | Nuværende |
Adressehistorik (0 flytninger)
| Stendiget 41, 2630 Taastrup |
Lignende virksomheder i Høje-Taastrup
- MGBV Invest ApS Taastrup
- DANTEC HOLDING A/S Taastrup
- TSCHERNING HOLDING A/S Hedehusene
- FOCUS CONSULTING ApS Taastrup
- KRC HOLDING ApS Hedehusene
- CRONOR HOLDING ApS Taastrup
- AVS HOLDING A/S Hedehusene
- Kilinc Holding ApS Hedehusene
- Zeyno Holding ApS Hedehusene
- Ayaz Holding ApS Taastrup
- AYME Holding ApS Hedehusene
- Kashura Holding ApS Taastrup
Spørgsmål og svar om PER LAURSEN ApS
Er PER LAURSEN ApS gået konkurs?
Nej, PER LAURSEN ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for PER LAURSEN ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for PER LAURSEN ApS?
PER LAURSEN ApS har senest anvendt ECO-TEAM statsautoriseret revisionsanpartsselskab.
Hvornår blev PER LAURSEN ApS stiftet?
PER LAURSEN ApS blev stiftet 1. januar 2004.
Hvad er egenkapitalen i PER LAURSEN ApS?
Egenkapitalen var 124 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.