RUBAEK HOLDING ApS
CVR 27289479 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
RUBAEK HOLDING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Bylderup-Bov. Virksomheden er registreret i branchen leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 5 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 12,7 mio. kr. og et resultat på 1,6 mio. kr.. Direktør: Steen Rubæk.
Konkursrisiko for RUBAEK HOLDING ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Ingen markante risikofaktorer.
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 27289479
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (23 år)
- Adresse
- Tvedvej 6
6372 Bylderup-Bov - Kommune
- Aabenraa
- Branche
- Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker (774000)
Konkurser i branchen: Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver i.a.n. - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Revisor
- REVISIONSCENTRET AABENRAA & PADBORG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 5 af 22 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 79,7 % |
| Likviditetsgrad | 301 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 4 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 kr. | 0 kr. | 0 kr. |
| Bruttofortjeneste | -1.206 kr. | -5.112 kr. | 12 t.kr. |
| Årets resultat | 1,6 mio. kr. | -628 t.kr. | 691 t.kr. |
| Egenkapital | 12,7 mio. kr. | 11,1 mio. kr. | 11,7 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 15,9 mio. kr. | 13,2 mio. kr. | 13,9 mio. kr. |
| Likvider | 28 t.kr. | 54 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 3,2 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 111 t.kr. | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Revisionscentret Aabenraa.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 181 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 189 | For sent | |
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 194 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 215 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 181 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 182 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 253 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 171 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 172 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 172 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 173 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 187 | For sent | |
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 174 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 169 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 164 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 158 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 159 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 158 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 164 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 164 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Steen Rubæk | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Steen Rubæk | Nuværende | |
| Revisor | REVISIONSCENTRET AABENRAA & PADBORG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab | ||
| Stifter | Steen Rubæk | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Steen Rubæk – 8 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- SCHMIDT KØKKENER ÅRHUS ApS Konkurs 06.12.2010
- ALU-FAB ApS Aktiv
- ALU-TECHNOLOGIES A/S Aktiv
- Jejsing Invest ApS Aktiv
- MEDIC-AL ApS Aktiv
- MOPEX DANMARK ApS Tvangsopløst
- PRINT & T-SHIRTS INTERNATIONAL A/S Tvangsopløst
- TRENDISHIRTS DANMARK ApS Tvangsopløst
Adressehistorik (1 flytninger)
| Tvedvej 6, 6372 Bylderup-Bov | |
| Tvedvej 6, 6372 Bylderup-Bov |
Andre virksomheder på samme adresse
- ALU-FAB ApS Aktiv
- ALU-TECHNOLOGIES A/S Aktiv
- MEDIC-AL ApS Aktiv
- PRINT & T-SHIRTS INTERNATIONAL A/S Tvangsopløst
Lignende virksomheder i Aabenraa
- PURENHEAT ApS Aabenraa
- BRAND INVEST ApS Aabenraa
- DAHL HOLDING AF 2010 ApS Rødekro
- LOKALE MARKEDER ApS Padborg
- AP171 ApS Padborg
- DONNAS INTERNATIONAL FRANCHISE IVS Padborg
Spørgsmål og svar om RUBAEK HOLDING ApS
Er RUBAEK HOLDING ApS gået konkurs?
Nej, RUBAEK HOLDING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for RUBAEK HOLDING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i RUBAEK HOLDING ApS?
Steen Rubæk er direktør i RUBAEK HOLDING ApS.
Hvem er revisor for RUBAEK HOLDING ApS?
RUBAEK HOLDING ApS har senest anvendt REVISIONSCENTRET AABENRAA & PADBORG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB.
Hvornår blev RUBAEK HOLDING ApS stiftet?
RUBAEK HOLDING ApS blev stiftet 1. august 2003.
Hvad er egenkapitalen i RUBAEK HOLDING ApS?
Egenkapitalen var 12,7 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.