SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS
CVR 26725860 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Odense S. Virksomheden er registreret i branchen vejgodstransport. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 6 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 9,0 mio. kr. og et resultat på 824 t.kr.. Direktør: Morten Hindse Jørgensen.
Konkursrisiko for SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS
0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 60 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 26725860
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (24 år)
- Adresse
- Kratholmvej 60
5260 Odense S - Kommune
- Odense
- Branche
- Vejgodstransport (494100)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport - Selskabskapital
- 150 t.kr.
- Ansatte
- 16 (2018)
- Revisor
- PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 6 af 24 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 17,7 % |
| Likviditetsgrad | 67 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 25,6 mio. kr. | 20,0 mio. kr. |
| Årets resultat | 824 t.kr. | 812 t.kr. |
| Egenkapital | 9,0 mio. kr. | 8,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 50,6 mio. kr. | 43,4 mio. kr. |
| Likvider | 36 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 21,2 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 32 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 175 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 189 | For sent | |
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 190 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 179 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 193 | For sent | |
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 193 | For sent | |
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 245 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 175 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 159 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 185 | For sent | |
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 151 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 126 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 134 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 94 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 106 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 103 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 147 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 138 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 163 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 157 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Morten Hindse Jørgensen | Nuværende | |
| Direktør | Ole Nielsen | ||
| Ejer (100 %) | MORTENS HOLDING ApS | Nuværende | |
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | Licentia | ||
| Revisor | Revision Fyn ApS | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | ERC REVISION GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | ON SNAVE HOLDING ApS | Nuværende | |
| Stifter | MORTENS HOLDING ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Morten Hindse Jørgensen – 2 andre selskaber
- MORTENS HOLDING ApS Aktiv
- Viggofuture ApS Aktiv
Ole Nielsen – 2 andre selskaber
- ON SNAVE HOLDING ApS Opløst
- SNAVE MØLLE UDLEJNING ApS Aktiv
Adressehistorik (4 flytninger)
| Kratholmvej 60, 5260 Odense S | |
| Stærmosevej 34, 5683 Haarby | |
| Snavevej 13A, 5683 Haarby | |
| Snavevej 9, 5683 Haarby | |
| Snavevej 9, 5683 Haarby |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Odense
- VILLY CHRISTIANSEN. VEJRUP ApS Blommenslyst
- CONTAINER-TRANS AF 6. DECEMBER 1976 ApS Odense SV
- PEDER OLSEN & SØN. FRAGT- OG VOGNMANDSFORRETNING. ODENSE A/S Odense SØ
- ALEX ANDERSEN. ØLUND A/S Odense SV
- Forenede Fynske Vognmænd ApS Odense SV
- Roadline ApS Odense NØ
- FTM Logistics ApS Odense S
- BK Logistics ApS Odense NV
- 24Group ApS Odense SØ
- SOLVER NORD TRANSPORT ApS Odense S
- VOGNIX ApS Odense SØ
- Y.A Logistik ApS Odense C
Spørgsmål og svar om SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS
Er SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS gået konkurs?
Nej, SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS?
Morten Hindse Jørgensen er direktør i SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS.
Hvem er revisor for SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS?
SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS har senest anvendt PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB.
Hvornår blev SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS stiftet?
SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS blev stiftet 7. august 2002.
Hvad er egenkapitalen i SNAVE VOGNMANDSFORRETNING ApS?
Egenkapitalen var 9,0 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.