Fortes Energy Systems A/S
CVR 25678052 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
Fortes Energy Systems A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Skanderborg. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 11 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 13,0 mio. kr. og et resultat på 420 t.kr.. Direktør: Per Fuglevig Hedegaard.
Konkursrisiko for Fortes Energy Systems A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 33 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 25678052
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (12 år)
- Adresse
- Christiansmindevej 12
8660 Skanderborg - Kommune
- Skanderborg
- Branche
- Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (468400)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 6 (2018)
- Revisor
- AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 11 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 83,8 % |
| Likviditetsgrad | 609 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 16 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 4,4 mio. kr. | 5,5 mio. kr. |
| Årets resultat | 420 t.kr. | 1,5 mio. kr. |
| Egenkapital | 13,0 mio. kr. | 12,5 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 15,5 mio. kr. | 17,9 mio. kr. |
| Likvider | 1,4 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,5 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 24 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 4 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Aros statsautoriserede revisorer I/S.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 162 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 171 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 171 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 143 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 180 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 180 | ||
| 01.04.2018 – 31.03.2019 | 155 | ||
| 01.04.2017 – 31.03.2018 | 152 | ||
| 01.04.2016 – 31.03.2017 | 150 | ||
| 01.04.2015 – 31.03.2016 | 147 | ||
| 20.12.2013 – 31.03.2015 | 62 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Per Fuglevig Hedegaard | Nuværende | |
| Bestyrelse | Per Fuglevig Hedegaard | Nuværende | |
| Bestyrelse | Arthur Lambertus Theodorus Johannes van Schayk, | Nuværende | |
| Bestyrelse | Niels Johannes Bonhof | Nuværende | |
| Bestyrelse | Per Fuglevig Hedegaard | ||
| Bestyrelse | Stephan Jan Pieter Heessels | ||
| Bestyrelse | Kent Nielsen | ||
| Bestyrelse | Harald Lothar Verling | ||
| Bestyrelse | Peter Fabian Frick | ||
| Bestyrelse | Dirk Nicolaas Ockhuizen | ||
| Bestyrelse | Evert Christiaan van Maanen | ||
| Ejer (0 %) | Hendrik ten Hove | Nuværende | |
| Ejer (0 %) | Britt Bremar | Nuværende | |
| Ejer (0 %) | Emiel Andries Karel | Nuværende | |
| Ejer (0 %) | Paul Petrus Maria Nielsen | Nuværende | |
| Ejer (0 %) | Yvette Constance Moniquie van der Kloet | Nuværende | |
| Ejer (0 %) | Mariette Doornekamp | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Interhoval AG | ||
| Ejer (100 %) | Fortes Import Installatie Agenturen B.V. | ||
| Revisor | AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S | Nuværende | |
| Stifter | Per Fuglevig Hedegaard | Nuværende |
Adressehistorik (1 flytninger)
| Christiansmindevej 12, 8660 Skanderborg | |
| Christiansmindevej 12, 8660 Skanderborg |
Tidligere navne
| Fortes Energy Systems A/S | – nu |
| HOVAL A/S | – |
| HOVAL_ A/S | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- E-com Group Denmark IVS Konkurs
- Online Traders ApS Konkurs
- SHIPSHOP.DK ApS Konkurs
- SOLARPANELS ApS Konkurs
- AE-Online IVS Opløst
- AHA HOLDING HØRNING ApS Aktiv
- BH Holding Skanderborg ApS Aktiv
- CIDON Smart Finance ApS Opløst
- DANSKE TRANSPORT MEDIER ApS Fusioneret
- HØRNING PARKET A/S Aktiv
- NORDISK PERFORERINGS FABRIK A/S Fusioneret
- Pure Garden A/S Aktiv
- SM Brødrene ApS Aktiv
- SOLARPANELS HOLDING ApS Tvangsopløst
- The Army Painter ApS Aktiv
- The Army Painter Group Holding ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Skanderborg
- Alcon Alheat ApS Låsby
- Nielsen & Nohr Group ApS Hørning
- Q-PRO ApS Hørning
- ENTRADE A/S Galten
- B & N DEVELOPING ApS Skanderborg
- Clean Crip ApS Hørning
- Selskabet af 22. maj 2025 ApS Skanderborg
- TINGHUSVEJENS VVS ENGROS ApS Ry
- Al China ApS Galten
- PETER BUNK ApS Skanderborg
- PROTRADE ApS Ry
- MULTISOL ApS Låsby
Spørgsmål og svar om Fortes Energy Systems A/S
Er Fortes Energy Systems A/S gået konkurs?
Nej, Fortes Energy Systems A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Fortes Energy Systems A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Fortes Energy Systems A/S?
Per Fuglevig Hedegaard er direktør i Fortes Energy Systems A/S.
Hvem er revisor for Fortes Energy Systems A/S?
Fortes Energy Systems A/S har senest anvendt AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S.
Hvornår blev Fortes Energy Systems A/S stiftet?
Fortes Energy Systems A/S blev stiftet 20. december 2013.
Hvad er egenkapitalen i Fortes Energy Systems A/S?
Egenkapitalen var 13,0 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.