Stålvarefabrikken Skandinavien A/S
CVR 24259250 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
Stålvarefabrikken Skandinavien A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Herfølge. Virksomheden er registreret i branchen maskinforarbejdning af metal. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.06.2025) viser en egenkapital på 2,0 mio. kr. og et resultat på 1,5 mio. kr.. Direktør: Eddie Halgreen.
Konkursrisiko for Stålvarefabrikken Skandinavien A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 33 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 24259250
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (27 år)
- Adresse
- Solvangsvej 5B
4681 Herfølge - Kommune
- Køge
- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
Konkurser i branchen: Maskinforarbejdning - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 11 (2018)
- Revisor
- Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 26 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 55,6 % |
| Likviditetsgrad | 288 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 7 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 6,5 mio. kr. | 5,9 mio. kr. |
| Årets resultat | 1,5 mio. kr. | 726 t.kr. |
| Egenkapital | 2,0 mio. kr. | 1,2 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 3,5 mio. kr. | 3,8 mio. kr. |
| Likvider | 1,7 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 1,1 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 5 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 122 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 134 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 101 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 111 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 98 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 97 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 103 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 100 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 102 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 99 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 73 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 121 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 101 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 116 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 122 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 126 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 147 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 91 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 88 | ||
| 01.07.2005 – 30.06.2006 | 95 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Eddie Halgreen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Eddie Halgreen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Tina Marianne Halgreen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Max Cappelen | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Eddie Halgreen MASKINFABRIK. HERFØLGE ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Max Cappelen Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Eddie Halgreen | ||
| Ejer (100 %) | Eddie Halgreen MASKINFABRIK. HERFØLGE ApS | ||
| Ejer (67 %) | Eddie Halgreen MASKINFABRIK. HERFØLGE ApS | ||
| Ejer (10 %) | Max Cappelen Holding ApS | ||
| Ejer (25 %) | Max Cappelen Holding ApS | ||
| Ejer (33 %) | Max Cappelen Holding ApS | ||
| Revisor | Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | SCR REVISORERNE A/S | ||
| Revisor | MJAKP2 I/S | ||
| Revisor | MJAKP P/S | ||
| Stifter | Eddie Halgreen MASKINFABRIK. HERFØLGE ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Eddie Halgreen – 1 andre selskaber
Adressehistorik (0 flytninger)
| Solvangsvej 5B, 4681 Herfølge |
Tidligere navne
| Stålvarefabrikken Skandinavien A/S | – nu |
| Stålvarefabrikken Skandinavien ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- PROVANTIS ApS Konkurs
- EDDIE HALGREEN EJENDOMME, HERFØLGE ApS Aktiv
- EDWARD ApS Opløst
- Eddie Halgreen MASKINFABRIK. HERFØLGE ApS Aktiv
- LARENO STYLE ApS Tvangsopløst
- REMI ApS Tvangsopløst
- SKAN SKAKT ApS Opløst
Lignende virksomheder i Køge
- K.J.M. MASKINFABRIK ApS Køge
- Møllegaarden ApS Tureby
- AE Montage ApS Tureby
- MW Montage ApS Tureby
- J-CON ApS Køge
- J.E. PEDERSEN MASKINFABRIK A/S Køge
- LMP ENGINEERING ApS Bjæverskov
- LHM Denmark A/S Køge
- HM RUSTFRI DESIGN ApS Lille Skensved
- Citea Products ApS Køge
- S+H PRODUKTION A/S Køge
- BENT RASMUSSEN ApS Køge
Spørgsmål og svar om Stålvarefabrikken Skandinavien A/S
Er Stålvarefabrikken Skandinavien A/S gået konkurs?
Nej, Stålvarefabrikken Skandinavien A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Stålvarefabrikken Skandinavien A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Stålvarefabrikken Skandinavien A/S?
Eddie Halgreen er direktør i Stålvarefabrikken Skandinavien A/S.
Hvem er revisor for Stålvarefabrikken Skandinavien A/S?
Stålvarefabrikken Skandinavien A/S har senest anvendt Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev Stålvarefabrikken Skandinavien A/S stiftet?
Stålvarefabrikken Skandinavien A/S blev stiftet 26. august 1999.
Hvad er egenkapitalen i Stålvarefabrikken Skandinavien A/S?
Egenkapitalen var 2,0 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.