Gislingegaard A/S
CVR 24206904 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
Gislingegaard A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Gislinge. Virksomheden er registreret i branchen dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 3 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 97,4 mio. kr. og et resultat på 519 t.kr..
Konkursrisiko for Gislingegaard A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 6 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 24206904
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (88 år)
- Adresse
- Gislingegård 3
4532 Gislinge - Kommune
- Holbæk
- Branche
- Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø (011100)
Konkurser i branchen: Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter - Selskabskapital
- 1,0 mio. kr.
- Ansatte
- 1 (2018)
- Revisor
- Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 5 af 30 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 54,9 % |
| Likviditetsgrad | 166 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 1 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 495 t.kr. | 1,5 mio. kr. |
| Årets resultat | 519 t.kr. | 76,7 mio. kr. |
| Egenkapital | 97,4 mio. kr. | 137,4 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 177,4 mio. kr. | 195,6 mio. kr. |
| Likvider | 11 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 9,6 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 4,9 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 3 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 195 | For sent | |
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 181 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 183 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 184 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 157 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 179 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 245 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 149 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 150 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 159 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 153 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 154 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 157 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 155 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 144 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 144 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 147 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 143 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 144 | ||
| 01.07.2005 – 30.06.2006 | 153 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Rolf Viggo de Neergaard | ||
| Bestyrelse | Peter Kasper de Neergaard | Nuværende | |
| Bestyrelse | Denis Francois Neergaard | Nuværende | |
| Bestyrelse | Mathias Korsgaard Thaysen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Denis Francois Neergaard | ||
| Bestyrelse | Rolf Viggo de Neergaard | ||
| Bestyrelse | Carl Holger Niels de Neergaard | ||
| Bestyrelse | Peter Johansen de Neergaard | ||
| Bestyrelse | Vinca Marie Majse de Neergaard | ||
| Bestyrelse | Tobias Peter de Neergaard | ||
| Ejer (67 %) | PENECO HOLDING A/S | Nuværende | |
| Ejer (25 %) | Gislingegaard A/S | Nuværende | |
| Ejer (20 %) | Peter Johansen de Neergaard | ||
| Ejer (0 %) | Michala Sejersen | ||
| Ejer (5 %) | Gislingegaard A/S | ||
| Ejer (5 %) | Arendse Falkenberg | ||
| Ejer (5 %) | Tobias Peter de Neergaard | ||
| Ejer (5 %) | Vinca Marie Majse de Neergaard | ||
| Revisor | Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Revisor | MJAKP P/S |
Direktørernes øvrige selskaber
Rolf Viggo de Neergaard – 2 andre selskaber
- GUNDERSLEVHOLM A/S Aktiv
- PENECO HOLDING A/S Aktiv
Adressehistorik (4 flytninger)
| Gislingegård 3, 4532 Gislinge | |
| Fredensborgvej 54, 3480 Fredensborg | |
| c/o Gunderslevholm Godskontor, Gunderslevvej 13, 4160 Herlufmagle | |
| c/o Gunderslevholm Godskontor, Gunderslevvej 13, 4160 Herlufmagle | |
| Gunderslevholm Godskontor, 4160 Herlufmagle |
Tidligere navne
| Gislingegaard A/S | – nu |
| A/S ESTVADGAARDS PLANTAGER | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- Gislingegaard Invest ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Holbæk
- A/S SILVAGRA Mørkøv
- A/S KNABSTRUP GODS Regstrup
- Skånsø Plantage ApS Vipperød
- O. Randrup Invest A/S Holbæk
- AGGERSVOLD GODS A/S Jyderup
Spørgsmål og svar om Gislingegaard A/S
Er Gislingegaard A/S gået konkurs?
Nej, Gislingegaard A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Gislingegaard A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for Gislingegaard A/S?
Gislingegaard A/S har senest anvendt Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev Gislingegaard A/S stiftet?
Gislingegaard A/S blev stiftet 27. december 1937.
Hvad er egenkapitalen i Gislingegaard A/S?
Egenkapitalen var 97,4 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.