VESTAS ASIA PACIFIC A/S
CVR 21109304 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
VESTAS ASIA PACIFIC A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Aarhus N. Virksomheden er registreret i branchen formidlingsaktiviteter i forbindelse med specialiserede bygge- og anlægsarbejder. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 1,1 mia. kr. og et resultat på 256,6 mio. kr..
Konkursrisiko for VESTAS ASIA PACIFIC A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 6 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 21109304
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (28 år)
- Adresse
- Hedeager 42
8200 Aarhus N - Kommune
- Aarhus
- Branche
- Formidlingsaktiviteter i forbindelse med specialiserede bygge- og anlægsarbejder (436000)
Konkurser i branchen: Kombinerede administrationsserviceydelser - Selskabskapital
- 33,0 mio. kr.
- Ansatte
- 0 (2009)
- Revisor
- DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 28 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 79,5 % |
| Likviditetsgrad | 403 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 19 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | 919,3 mio. kr. | 1,0 mia. kr. |
| Bruttofortjeneste | 9,0 mio. kr. | -4,1 mio. kr. |
| Årets resultat | 256,6 mio. kr. | 63,4 mio. kr. |
| Egenkapital | 1,1 mia. kr. | 860,2 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 1,3 mia. kr. | 1,2 mia. kr. |
| Likvider | 766 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 243,7 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, stor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Deloitte.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 162 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 174 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 145 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 152 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 182 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 180 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 169 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 169 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 162 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 167 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 167 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 168 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 184 | For sent | |
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 168 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 144 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 150 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 151 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 155 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 183 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 120 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Nils Andersen | ||
| Direktør | Jan Pilgaard | ||
| Bestyrelse | Henrik Andersen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Rasmus Gram | Nuværende | |
| Bestyrelse | Thomas Gunner Arendt | Nuværende | |
| Bestyrelse | Annette Høi Butt Terndrup | Nuværende | |
| Bestyrelse | Johannes Poulsen | ||
| Bestyrelse | Mogens Filtenborg | ||
| Bestyrelse | Søren Vedel | ||
| Bestyrelse | Henrik Nørremark | ||
| Bestyrelse | Knud Andersen | ||
| Bestyrelse | Svend Sigaard | ||
| Bestyrelse | Torben Bjerre-Madsen | ||
| Bestyrelse | Jens Anders Jensen | ||
| Bestyrelse | Jan Pilgaard | ||
| Bestyrelse | Ditlev Helmer Engel | ||
| Bestyrelse | Flemming Obenhausen Andersen | ||
| Bestyrelse | Steen Møller | ||
| Bestyrelse | Anders Erik Runevad | ||
| Bestyrelse | Juan Araluce Martinez de Azagra | ||
| Bestyrelse | Helle Marie Bay | ||
| Bestyrelse | Kerstin Mariella Knapp | ||
| Bestyrelse | Javier Rodriguez Diez | ||
| Ejer (100 %) | VESTAS WIND SYSTEMS A/S | Nuværende | |
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | EY Danmark A/S | ||
| Revisor | Bent Grønbæk | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Revisor | Statsaut.revisor Niels Jørgen Lodahl | ||
| Revisor | K P M G C JESPERSEN ÅRHUS I/S | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | VESTAS WIND SYSTEMS A/S | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Nils Andersen – 2 andre selskaber
- VESTAS - SCANDINAVIAN WIND TECHNOLOGY A/S Fusioneret
- VESTAS-DANISH WIND TECHNOLOGY A/S Opløst
Jan Pilgaard – 25 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- BRÄUNER A/S Konkurs 03.07.2018
- AKTIESELSKABET AF DEN 09.09.1996 Opløst
- DANAMER FINANS ApS Opløst
- GFKJURA 957 A/S Fusioneret
- NEG MICON WIND FARMS A/S Opløst
- VESTAS 2 A/S Fusioneret
- VESTAS 3 A/S Fusioneret
- VESTAS 4 A/S Fusioneret
- VESTAS AMERICAS A/S Aktiv
- VESTAS CENTRAL EUROPE A/S Aktiv
- VESTAS CONTROL SYSTEMS A/S Fusioneret
- VESTAS INDIA HOLDING A/S Aktiv
- VESTAS MANUFACTURING A/S Aktiv
- VESTAS MEDITERRANEAN A/S Aktiv
- VESTAS MEDITERRANEAN EAST A/S Fusioneret
- VESTAS MIDDLE EAST A/S Opløst
- VESTAS NACELLES A/S Fusioneret
- VESTAS NACELLES A/S Fusioneret
- VESTAS NORTHERN EUROPE A/S Aktiv
- VESTAS OFFSHORE WIND A/S Fusioneret
- VESTAS SHARED SERVICE A/S Aktiv
- VESTAS SHARED SERVICE A/S Opløst
- VESTAS TOWERS A/S Fusioneret
- VESTAS-DANISH WIND TECHNOLOGY A/S Opløst
- WIND POWER INVEST A/S Aktiv
Adressehistorik (4 flytninger)
| Hedeager 42, 8200 Aarhus N | |
| Hedeager 44, 8200 Aarhus N | |
| Alsvej 21, 8940 Randers SV | |
| Alsvej 21, 8900 Randers C | |
| Smed Sørensens Vej 1, 6950 Ringkøbing |
Tidligere navne
| VESTAS ASIA PACIFIC A/S | – nu |
| VESTAS-INTERNATIONAL WIND TECHNOLOGY A/S | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- Covento A/S Fusioneret
- Selskabet af 05.04.2017 ApS Opløst
- VESTAS AMERICAS A/S Aktiv
- VESTAS CENTRAL EUROPE A/S Aktiv
- VESTAS INDIA HOLDING A/S Aktiv
- VESTAS MANUFACTURING A/S Aktiv
- VESTAS MEDITERRANEAN A/S Aktiv
- VESTAS MIDDLE EAST A/S Opløst
- VESTAS NORTHERN EUROPE A/S Aktiv
- VESTAS OFFSHORE WIND A/S Fusioneret
- VESTAS SHARED SERVICE A/S Aktiv
- VESTAS WIND SYSTEMS A/S Aktiv
- Vestas Development A/S Aktiv
- Vestas Infrastructure Invest ApS Aktiv
- Vestas Ventures A/S Aktiv
- WIND 30 ApS Opløst
- WIND 31 ApS Opløst
- WIND POWER INVEST A/S Aktiv
- Wind Power Development India A/S Aktiv
Lignende virksomheder i Aarhus
- Kalenderbro ApS Aarhus N
- AkutTid ApS Viby J
- SPAARK ApS Viby J
- Biedokalliance ApS Risskov
- Seektreat ApS Aarhus C
- Mediehus Danmark ApS Åbyhøj
- Saksesliberen ApS Aarhus N
- Speaker ApS Aarhus C
- Valbona ApS Aarhus C
- Plus Event ApS Risskov
- Opfyldning Salgsklar Butik ApS Aarhus V
- CakeBoxx Technologies ApS Aarhus C
Spørgsmål og svar om VESTAS ASIA PACIFIC A/S
Er VESTAS ASIA PACIFIC A/S gået konkurs?
Nej, VESTAS ASIA PACIFIC A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for VESTAS ASIA PACIFIC A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for VESTAS ASIA PACIFIC A/S?
VESTAS ASIA PACIFIC A/S har senest anvendt DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB.
Hvornår blev VESTAS ASIA PACIFIC A/S stiftet?
VESTAS ASIA PACIFIC A/S blev stiftet 11. august 1998.
Hvad er egenkapitalen i VESTAS ASIA PACIFIC A/S?
Egenkapitalen var 1,1 mia. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.