ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S
CVR 21015490 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Roslev. Virksomheden er registreret i branchen reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 2,4 mio. kr. og et resultat på -242 t.kr.. Direktør: Søren Stouby Christensen.
Konkursrisiko for ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S
0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 21015490
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (28 år)
- Adresse
- Tønderingvej 23A
7870 Roslev - Kommune
- Skive
- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
Konkurser i branchen: Autoreparationsværksteder mv. - Selskabskapital
- 1,0 mio. kr.
- Ansatte
- 5 (2018)
- Revisor
- Beierholm
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 28 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 41,0 % |
| Likviditetsgrad | 188 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Ja |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 2,8 mio. kr. | 3,7 mio. kr. |
| Årets resultat | -242 t.kr. | 260 t.kr. |
| Egenkapital | 2,4 mio. kr. | 2,6 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 5,7 mio. kr. | 6,4 mio. kr. |
| Likvider | 2.603 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,0 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 8 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Beierholm.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 181 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 169 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 168 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 188 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 181 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 151 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 125 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 123 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 136 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 143 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 146 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 146 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 156 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 158 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 152 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 158 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 154 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 126 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 135 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 130 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Søren Stouby Christensen | Nuværende | |
| Direktør | Ulrik Østergaard Dalgaard | ||
| Bestyrelse | Ulrik Østergaard Dalgaard | Nuværende | |
| Bestyrelse | Søren Stouby Christensen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jette Stouby Christensen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Birgit Dalgaard | ||
| Bestyrelse | Thomas Gudiksen Dalgaard | ||
| Ejer (100 %) | S. Stouby Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | ULRIK DALGAARD HOLDING ApS | ||
| Revisor | SR I/S v/Kaj Plejdrup v/Lene Jeppesen | ||
| Revisor | RL Registreret Revisionsaktieselskab | ||
| Stifter | Ulrik Østergaard Dalgaard | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Søren Stouby Christensen – 2 andre selskaber
- S. Stouby Holding ApS Aktiv
- STOUBY TRANSPORT ApS Aktiv
Ulrik Østergaard Dalgaard – 1 andre selskaber
Adressehistorik (1 flytninger)
| Tønderingvej 23A, 7870 Roslev | |
| Tønderingvej 23A, 7870 Roslev |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Skive
- Skive Autocenter ApS Skive
- Carcare Studio ApS Skive
- KK Autoteknik ApS Spøttrup
- AUTOMESTER ODDENSE ApS Spøttrup
- LS AUTOTEKNIK ApS Skive
- SALLING AUTO A/S Spøttrup
- K. AGGERHOLM A/S Spøttrup
- RETTRUP AUTO A/S Skive
- Niels Sejer ApS Skive
- Nordic Car Care ApS Skive
- Autogården Hindborg ApS Spøttrup
- Skorstensgaard Skive ApS Skive
Spørgsmål og svar om ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S
Er ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S gået konkurs?
Nej, ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S?
Søren Stouby Christensen er direktør i ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S.
Hvem er revisor for ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S?
ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S har senest anvendt Beierholm.
Hvornår blev ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S stiftet?
ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S blev stiftet 26. juni 1998.
Hvad er egenkapitalen i ULRIKS AUTOVÆRKSTED A/S?
Egenkapitalen var 2,4 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.