HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS
CVR 20030593 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Tarm. Virksomheden er registreret i branchen ferskvandsbrug. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,6 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 7,5 mio. kr. og et resultat på 314 t.kr.. Direktør: Sebastian Grabowski.
Konkursrisiko for HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS
0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 66 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 20030593
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (29 år)
- Adresse
- Møllebakken 2
6880 Tarm - Kommune
- Ringkøbing-Skjern
- Branche
- Ferskvandsbrug (032200)
Konkurser i branchen: Havfiskeri - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Ansatte
- 4 (2018)
- Revisor
- Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 28 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 24,7 % |
| Likviditetsgrad | 64 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 6 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 3,2 mio. kr. | 3,1 mio. kr. | 5,0 mio. kr. |
| Årets resultat | 314 t.kr. | 151 t.kr. | 1,6 mio. kr. |
| Egenkapital | 7,5 mio. kr. | 7,2 mio. kr. | 7,0 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 30,2 mio. kr. | 26,4 mio. kr. | 24,7 mio. kr. |
| Likvider | 185 t.kr. | 1.597 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 22,0 mio. kr. | 14,5 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | 8.618 kr. | – |
| Gns. ansatte | 3 | 3 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Roesgaard.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 176 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 178 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 158 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 107 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 147 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 113 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 156 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 151 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 128 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 139 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 133 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 141 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 156 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 158 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 158 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 166 | ||
| 01.04.2008 – 31.03.2009 | 152 | ||
| 01.04.2007 – 31.03.2008 | 161 | ||
| 01.04.2006 – 31.03.2007 | 176 | ||
| 01.04.2005 – 31.03.2006 | 89 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Sebastian Grabowski | Nuværende | |
| Direktør | Roar Kortegaard Madsen | ||
| Direktør | Hans Jørgen Hartvig Sparvath | ||
| Direktør | Micael Thommy Højrup Hansen | ||
| Ejer (100 %) | Atlantic Sp. Z.o.o. | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | MICAEL HANSEN HOLDING ApS | ||
| Ejer (50 %) | Atlantic Sp. Z.o.o. | ||
| Revisor | Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab | Nuværende | |
| Revisor | K.T. REVISION Godkendt Revisionsanpartsselskab | ||
| Revisor | ERNST & YOUNG DENMARK P/S | ||
| Revisor | ROESGAARD A/S | ||
| Stifter | Micael Thommy Højrup Hansen | Nuværende | |
| Stifter | Roar Kortegaard Madsen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Roar Kortegaard Madsen – 11 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- A/S PSE NR.3478 Konkurs 03.06.1997
- ARVAD DAMBRUG A/S Konkurs 12.03.1998
- A/S ALSLEV FISKERI Opløst
- A/S N. JØKER Fusioneret
- FISH FORCE ApS Opløst
- G.F. FISKERI AF 8. NOVEMBER 1984 ApS Opløst
- HOVBORG FISKERI A/S Opløst
- INGE JØRGENSEN ApS Opløst
- JØKER HOLDING ApS Aktiv
- LINDEGÅRD DAMBRUG A/S Fusioneret
- RM FORELLEN ApS Aktiv
Hans Jørgen Hartvig Sparvath – 1 andre selskaber
- HOVEN ERHVERVSINVEST ApS Aktiv
Micael Thommy Højrup Hansen – 13 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- A/S PSE NR.3478 Konkurs 03.06.1997
- RENS MØLLE FISKERI ApS Konkurs 21.11.2018
- A/S ALSLEV FISKERI Opløst
- Datoselskabet af 22.04.2021 ApS Opløst
- Erhvervsgulve Horsens A/S Aktiv
- Horses Trade ApS Aktiv
- HØJGAARD FISKERI. VEJLE ApS Opløst
- Kasper H. Hansen Horses ApS Aktiv
- MICAEL HANSEN HOLDING ApS Aktiv
- Pedersen Aqua ApS Aktiv
- SYDJYDSK DAMKULTUR A/S Aktiv
- Årup Mølle Anlæg ApS Aktiv
- Årup Mølle ApS Aktiv
Adressehistorik (2 flytninger)
| Møllebakken 2, 6880 Tarm | |
| Vejlevej 153B, 7140 Stouby | |
| Vejlevej 153B, 7140 Stouby |
Tidligere navne
| HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS | – nu |
| LAKKENBORG FISKERI ApS | – |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Ringkøbing-Skjern
- Atlantic Sapphire Denmark A/S Hvide Sande
- TIMMØLLE DAMBRUG ApS Tim
- OXFELD DAMBRUG ApS Ringkøbing
- LODBERG & CO. A/S Hvide Sande
- LODBJERG HEDES ØRREDDAM ApS Ringkøbing
Spørgsmål og svar om HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS
Er HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS gået konkurs?
Nej, HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,6 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS?
Sebastian Grabowski er direktør i HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS.
Hvem er revisor for HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS?
HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS har senest anvendt Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab.
Hvornår blev HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS stiftet?
HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS blev stiftet 1. april 1997.
Hvad er egenkapitalen i HOVEN MØLLE DAMBRUG ApS?
Egenkapitalen var 7,5 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.