VM Building Solutions Scandinavia A/S
CVR 19678202 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
VM Building Solutions Scandinavia A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Silkeborg. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med metaller og metalmalme. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 3 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 4,3 mio. kr. og et resultat på 2,6 mio. kr..
Konkursrisiko for VM Building Solutions Scandinavia A/S
0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 38 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 19678202
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (29 år)
- Adresse
- Vejlsøvej 51
8600 Silkeborg - Kommune
- Silkeborg
- Branche
- Engroshandel med metaller og metalmalme (468200)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 1,5 mio. kr.
- Ansatte
- 11 (2018)
- Revisor
- AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 4 af 29 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 18,4 % |
| Likviditetsgrad | 57 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 147 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 15,1 mio. kr. | 13,8 mio. kr. | 12,1 mio. kr. |
| Årets resultat | 2,6 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 1,8 mio. kr. |
| Egenkapital | 4,3 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | 4,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 23,5 mio. kr. | 20,4 mio. kr. | 22,3 mio. kr. |
| Likvider | 392 t.kr. | 23 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 19,1 mio. kr. | 16,4 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | 81 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 11 | 10 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Aros.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 142 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 155 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 194 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 184 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 181 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 140 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 184 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 154 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 148 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 149 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 154 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 149 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 151 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 141 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 138 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 153 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 153 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 155 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 165 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 150 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Antoine Armand Bonnemort | ||
| Direktør | Karlheinz Hölterhoff | ||
| Bestyrelse | Mark Vandecruys | Nuværende | |
| Bestyrelse | Steven Andreas F Geirnaert | Nuværende | |
| Bestyrelse | Norbert Schneider | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jacques Luc Michel Dandoy | ||
| Bestyrelse | Antoine Armand Bonnemort | ||
| Bestyrelse | Guy Willy Jean Carlos Beke | ||
| Bestyrelse | Ernst Jürgen Pleyer | ||
| Bestyrelse | Karlheinz Hölterhoff | ||
| Bestyrelse | Jacques Luc Michel Dandoy | ||
| Bestyrelse | Erik Andersen | ||
| Bestyrelse | Jesus Maria de Santiago | ||
| Bestyrelse | Pierre Van de Bruaene | ||
| Bestyrelse | Franck Jean Hervé Martinelli | ||
| Bestyrelse | Alain Byl | ||
| Bestyrelse | Franck Jean Hervé Martinelli | ||
| Bestyrelse | Bruno Maria A. Ecker | ||
| Ejer (100 %) | VM Building Solutions NV | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | n.v. Umicore s.a. | ||
| Revisor | AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S | Nuværende | |
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PricewaterhouseCoopers, Statsautoriseret Revisionsinteressentskab | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Revisor | KPMG P/S | ||
| Stifter | Union Minière France | Nuværende | |
| Stifter | n.v. Union Minière S.A | Nuværende | |
| Stifter | Guy Willy Jean Carlos Beke | Nuværende |
Adressehistorik (5 flytninger)
| Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg | |
| Lysbrohøjen 5, 8600 Silkeborg | |
| Lysbrohøjen 5, 8600 Silkeborg | |
| Knudlundvej 8, 8653 Them | |
| c/o Advokaterne Amaliegade No.42, Amaliegade 42, 1256 København K | |
| Vimmelskaftet 41F, 1161 København K |
Tidligere navne
| VM Building Solutions Scandinavia A/S | – nu |
| UMICORE BUILDING PRODUCTS SCANDINAVIA A/S | – |
| UMICORE MARKETING SERVICES SCANDINAVIA A/S | – |
| VM ZINC SCANDINAVIA A/S | – |
| VM ZINC DENMARK A/S | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- AC SPORTS ApS Konkurs
- AMECO A/S (ALLIED MANUFACTURING & ENGINEERING COMPANY) Konkurs
- Applicate IT ApS Konkurs
- Aware Care ApS Konkurs
- BOSOLOG ApS Konkurs
- BlueMachine ApS Konkurs
- EFFEKTIV REKRUTTERING ApS Konkurs
- FLOWDEX A/S Konkurs
- GORRIDSEN DESIGN ApS Konkurs
- HAJSLUND HOLDING ApS Konkurs
- KEYS2PASSION ApS Konkurs
- KEYS2PASSION DANMARK ApS Konkurs
- MLM ADMINISTRATION A/S Konkurs
- PS 4all ApS Konkurs
- RENGØRINGS-CENTRALEN ApS Konkurs
- SEAQ A/S Konkurs
- SELSKABET AF 15/4 2010 ApS Konkurs
- Selskab under opløsning af 10/3/2022 ApS Konkurs
- Selskabet af 2025 ApS Konkurs
- THE SWEET APPS ApS Konkurs
- Vepri ApS Konkurs
- to be Wanderlust ApS Konkurs
- ACHIEVERS ApS Aktiv
- ADDITIONSOFT ApS Opløst
- Aarhus Administration & Rådgivning ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Silkeborg
- DACAPO STAINLESS A/S Silkeborg
- SAXTRUP A/S Silkeborg
Spørgsmål og svar om VM Building Solutions Scandinavia A/S
Er VM Building Solutions Scandinavia A/S gået konkurs?
Nej, VM Building Solutions Scandinavia A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for VM Building Solutions Scandinavia A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for VM Building Solutions Scandinavia A/S?
VM Building Solutions Scandinavia A/S har senest anvendt AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S.
Hvornår blev VM Building Solutions Scandinavia A/S stiftet?
VM Building Solutions Scandinavia A/S blev stiftet 4. december 1996.
Hvad er egenkapitalen i VM Building Solutions Scandinavia A/S?
Egenkapitalen var 4,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.