Per Christiansen Invest ApS
CVR 12241135 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
Per Christiansen Invest ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hadsund. Virksomheden er registreret i branchen udlejning af erhvervsejendomme. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.06.2026) viser en egenkapital på 14,8 mio. kr. og et resultat på -193 t.kr.. Direktør: Søren Zaar Arenfeldt Schantz.
Konkursrisiko for Per Christiansen Invest ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 0 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 12241135
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (38 år)
- Adresse
- Fruerlundvej 1A
9560 Hadsund - Kommune
- Mariagerfjord
- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
Konkurser i branchen: Udlejning af erhvervsejendomme - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 1 (2018)
- Revisor
- AKTIV REVISION Silkeborgregistreret revisionsanpartsselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 31 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 99,3 % |
| Likviditetsgrad | 11.254 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 2 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -245 t.kr. | -85 t.kr. | 216 t.kr. |
| Årets resultat | -193 t.kr. | -36 t.kr. | 152 t.kr. |
| Egenkapital | 14,8 mio. kr. | 15,1 mio. kr. | 15,3 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 14,9 mio. kr. | 15,2 mio. kr. | 15,4 mio. kr. |
| Likvider | 15 t.kr. | 1,7 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 100 t.kr. | 110 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · AKTIV REVISION Silkeborgregistreret revisionsanpartsselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2025 – 30.06.2026 | 105 | ||
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 163 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 143 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 157 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 123 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 167 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 155 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 157 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 153 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 150 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 116 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 107 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 145 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 158 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 151 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 157 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 153 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 154 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 154 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 144 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Søren Zaar Arenfeldt Schantz | Nuværende | |
| Direktør | Per Arenfeldt Christiansen | ||
| Bestyrelse | Per Arenfeldt Christiansen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Søren Zaar Arenfeldt Schantz | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jørn Munk Hemmingsen | ||
| Bestyrelse | Kurt Neels Rehl | ||
| Bestyrelse | Anette Schantz | ||
| Ejer (100 %) | Per Arenfeldt Christiansen | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Anette Schantz | ||
| Revisor | PKL 94 ApS | ||
| Revisor | AKTIV REVISION SILKEBORG REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | Kurt Neels Rehl | Nuværende | |
| Stifter | Per Arenfeldt Christiansen | Nuværende | |
| Stifter | Anette Schantz | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Søren Zaar Arenfeldt Schantz – 3 andre selskaber
- OPAL-TEX A/S Fusioneret
- SCHANTZ INVEST ApS Aktiv
- Skals Ejendomme ApS Opløst
Per Arenfeldt Christiansen – 4 andre selskaber
- FONDSMÆGLERSELSKABET INVESTERING &TRYGHED A/S Aktiv
- ILSE OG KELD JENSEN HOLDING ApS Opløst
- OPAL-TEX A/S Fusioneret
- Skals Ejendomme ApS Opløst
Adressehistorik (3 flytninger)
| Fruerlundvej 1A, 9560 Hadsund | |
| Fruerlundvej 1C, 9560 Hadsund | |
| Sejs Søvej 110, 8600 Silkeborg | |
| Sejs Søvej 110, 8600 Silkeborg |
Tidligere navne
| Per Christiansen Invest ApS | – nu |
| PER CHRISTIANSEN INVEST A/S | – |
| PC INVEST A/S | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- DANSK FIRMA PROFIL ApS Konkurs
- DANSK FIRMA PROFIL ApS Konkurs
Lignende virksomheder i Mariagerfjord
- B.N. FINANS. HOBRO ApS Hobro
- HOBRO EJENDOMSKONTOR EJENDOMSMÆGLERSELSKAB ApS Hobro
- AC EJENDOMME, HOBRO ApS Hobro
- Trekanten Invest ApS Hadsund
- Ejendomsselskabet Kongsdal ApS Mariager
- Hedelund Agro ApS Arden
- J. Gammelgaard ApS Hobro
- Lars Kristensen Ejendomme ApS Mariager
- Djursselskabet ApS Hadsund
- CJ Invest Hadsund ApS Hadsund
- Skalborgvej 14, Gettrup ApS Hobro
- Jensensindustri ApS Hobro
Spørgsmål og svar om Per Christiansen Invest ApS
Er Per Christiansen Invest ApS gået konkurs?
Nej, Per Christiansen Invest ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Per Christiansen Invest ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Per Christiansen Invest ApS?
Søren Zaar Arenfeldt Schantz er direktør i Per Christiansen Invest ApS.
Hvem er revisor for Per Christiansen Invest ApS?
Per Christiansen Invest ApS har senest anvendt AKTIV REVISION Silkeborgregistreret revisionsanpartsselskab.
Hvornår blev Per Christiansen Invest ApS stiftet?
Per Christiansen Invest ApS blev stiftet 20. juni 1988.
Hvad er egenkapitalen i Per Christiansen Invest ApS?
Egenkapitalen var 14,8 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.