SANDMA HOLDING A/S
CVR 12094299 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
SANDMA HOLDING A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Sønderborg. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 5 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.04.2025) viser en egenkapital på 133,1 mio. kr. og et resultat på 7,0 mio. kr.. Direktør: Henning Peter Tæstensen.
Konkursrisiko for SANDMA HOLDING A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 0 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 12094299
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (38 år)
- Adresse
- Lufthavnsvej 3
6400 Sønderborg - Kommune
- Sønderborg
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 1,0 mio. kr.
- Ansatte
- 3 (2018)
- Revisor
- SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 11 af 30 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 99,6 % |
| Likviditetsgrad | 8.055 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 4 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | 2,9 mio. kr. | 3,1 mio. kr. |
| Bruttofortjeneste | 2,6 mio. kr. | 2,6 mio. kr. |
| Årets resultat | 7,0 mio. kr. | 27,1 mio. kr. |
| Egenkapital | 133,1 mio. kr. | 134,8 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 133,6 mio. kr. | 135,7 mio. kr. |
| Likvider | 37,0 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 504 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 2 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Sønderjyllands Revision, Statsautoriseret revisionsaktieselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.05.2024 – 30.04.2025 | 188 | For sent | |
| 01.05.2023 – 30.04.2024 | 190 | For sent | |
| 01.05.2022 – 30.04.2023 | 191 | For sent | |
| 01.05.2021 – 30.04.2022 | 199 | For sent | |
| 01.05.2020 – 30.04.2021 | 166 | ||
| 01.05.2019 – 30.04.2020 | 232 | For sent | |
| 01.05.2018 – 30.04.2019 | 169 | ||
| 01.05.2017 – 30.04.2018 | 165 | ||
| 01.05.2016 – 30.04.2017 | 163 | ||
| 01.05.2015 – 30.04.2016 | 157 | ||
| 01.05.2014 – 30.04.2015 | 165 | ||
| 01.05.2013 – 30.04.2014 | 155 | ||
| 01.05.2012 – 30.04.2013 | 162 | ||
| 01.05.2011 – 30.04.2012 | 153 | ||
| 01.05.2010 – 30.04.2011 | 158 | ||
| 01.05.2009 – 30.04.2010 | 163 | ||
| 01.05.2008 – 30.04.2009 | 166 | ||
| 01.05.2007 – 30.04.2008 | 161 | ||
| 01.05.2006 – 30.04.2007 | 155 | ||
| 01.05.2005 – 30.04.2006 | 158 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Henning Peter Tæstensen | Nuværende | |
| Direktør | Jens Østerlund Jensen | ||
| Bestyrelse | Jens Østerlund Jensen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Anders Aagaard Andresen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Elisa-Beth Rathcke | Nuværende | |
| Bestyrelse | Marika Østerlund Rathcke | Nuværende | |
| Bestyrelse | Børge Østerlund | ||
| Bestyrelse | Monika Dora Antje Østerlund | ||
| Ejer (100 %) | Jens Østerlund Jensen | Nuværende | |
| Revisor | SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | Kpmg C Jespersen I/S | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Stifter | Jens Østerlund Jensen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Henning Peter Tæstensen – 3 andre selskaber
- AIR ALSIE A/S Aktiv
- ALSIE EXPRESS A/S Aktiv
- SANDMA INVEST ApS Aktiv
Jens Østerlund Jensen – 5 andre selskaber
- AIR ALSIE A/S Aktiv
- ALSIE EXPRESS A/S Aktiv
- LTG Rail Denmark ApS Aktiv
- PBH 25.233 ApS Opløst
- SANDMA INVEST ApS Aktiv
Adressehistorik (3 flytninger)
| Lufthavnsvej 3, 6400 Sønderborg | |
| Lufthavnsvej 3, 6400 Sønderborg | |
| Lufthavnsvej 3, 6400 Sønderborg | |
| Damvang, 6400 Sønderborg |
Tidligere navne
| SANDMA HOLDING A/S | – nu |
| FOCON HOLDING A/S | – |
| J.Ø.J. 3 1059 ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- AIR ALSIE A/S Aktiv
- ALSIE EXPRESS A/S Aktiv
- PBH 25.233 ApS Opløst
- SANDMA INVEST ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Sønderborg
- SØNDERBORG KORN ApS Sønderborg
- DANFOSS INTERNATIONAL A/S Nordborg
- Bylle Holding ApS Sønderborg
- E4G Holding ApS Sydals
- Fawn ApS Gråsten
- Brandsbøl Møllegård Holding ApS Nordborg
- Jan Blom Holding ApS Sønderborg
- Degn Group ApS Sydals
- Hansen Mora Holding ApS Sønderborg
- VojTech Holding ApS Sønderborg
- SSquared Holding ApS Sønderborg
- Brunnert Holding ApS Gråsten
Spørgsmål og svar om SANDMA HOLDING A/S
Er SANDMA HOLDING A/S gået konkurs?
Nej, SANDMA HOLDING A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for SANDMA HOLDING A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i SANDMA HOLDING A/S?
Henning Peter Tæstensen er direktør i SANDMA HOLDING A/S.
Hvem er revisor for SANDMA HOLDING A/S?
SANDMA HOLDING A/S har senest anvendt SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB.
Hvornår blev SANDMA HOLDING A/S stiftet?
SANDMA HOLDING A/S blev stiftet 22. marts 1988.
Hvad er egenkapitalen i SANDMA HOLDING A/S?
Egenkapitalen var 133,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. april 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.