R&T STAINLESS A/S
CVR 12021003 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
R&T STAINLESS A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Glostrup. Virksomheden er registreret i branchen anden specialiseret engroshandel i.a.n.. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 42,9 mio. kr. og et resultat på 42,2 mio. kr.. Direktør: Amit Marwaha.
Konkursrisiko for R&T STAINLESS A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 0 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 12021003
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (37 år)
- Adresse
- Formervangen 7
2600 Glostrup - Kommune
- Albertslund
- Branche
- Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 12 (2018)
- Revisor
- KPMG P/S
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 4 af 31 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 69,1 % |
| Likviditetsgrad | 321 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 3 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 71,3 mio. kr. | 67,2 mio. kr. |
| Årets resultat | 42,2 mio. kr. | 41,5 mio. kr. |
| Egenkapital | 42,9 mio. kr. | 42,6 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 62,1 mio. kr. | 62,2 mio. kr. |
| Likvider | 43,6 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 19,2 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 12,1 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 12 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · KPMG.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 84 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 62 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 155 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 118 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 131 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 119 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 120 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 120 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 121 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 115 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 119 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 120 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 156 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 160 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 163 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 159 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 153 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 159 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 176 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 176 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Amit Marwaha | Nuværende | |
| Direktør | Amrit Pal Marwaha | ||
| Bestyrelse | Amit Marwaha | Nuværende | |
| Bestyrelse | Patrick Koose | Nuværende | |
| Bestyrelse | Karl Jonas Redin | Nuværende | |
| Bestyrelse | Amrit Pal Marwaha | ||
| Bestyrelse | Amit Marwaha | ||
| Bestyrelse | Kusum Lata Marwaha | ||
| Bestyrelse | Meenu Marwaha Pedersen | ||
| Bestyrelse | Reena Marwaha | ||
| Bestyrelse | Kurt Flemming Holmsted | ||
| Bestyrelse | Bernd Petersen | ||
| Bestyrelse | Christen Højgaard Nielsen | ||
| Bestyrelse | Christian Dalum | ||
| Bestyrelse | Kurt Flemming Holmsted | ||
| Bestyrelse | Tallal Charles Mamisch | ||
| Ejer (10 %) | BM Invest ApS | Nuværende | |
| Ejer (90 %) | SORB Industri AB | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | ROGT HOLDING ApS | ||
| Revisor | KPMG P/S | Nuværende | |
| Revisor | Flemming Robert Gustav Adolph | ||
| Revisor | ECOMENTOR - STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Stifter | Amrit Pal Marwaha | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Amit Marwaha – 11 andre selskaber
- APM HOLDING ApS Fusioneret
- Amit Marwaha Holding ApS Fusioneret
- BM Invest ApS Aktiv
- Bobby Marwaha Holding ApS Aktiv
- FPE TRE ApS Opløst
- FPE TRE B ApS Aktiv
- HBV 42 ApS Opløst
- Holding af 24. marts 2015 ApS Opløst
- Invest af 24. marts 2015 ApS Opløst
- ROGT HOLDING ApS Aktiv
- TRADING HOUSE ApS Aktiv
Amrit Pal Marwaha – 4 andre selskaber
- APM Equity ApS Aktiv
- APM HOLDING ApS Fusioneret
- HBV 42 ApS Opløst
- TRADING HOUSE ApS Aktiv
Adressehistorik (2 flytninger)
| Formervangen 7, 2600 Glostrup | |
| Holsbjergvej 42, 2620 Albertslund | |
| Vandtårnsvej 110, 2860 Søborg |
Tidligere navne
| R&T STAINLESS A/S | – nu |
| R & T STAINLESS A/S | – |
| R. & T. STAINLESS ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- APM HOLDING ApS Fusioneret
- EXTREME ADVENTURE PRODUCTION CONSULTING & CONSTRUCTING ApS Opløst
- STRYNØ HANDEL ApS Opløst
Lignende virksomheder i Albertslund
- ZARGES ApS Albertslund
- ORICA DENMARK A/S Glostrup
- TH26 ApS Glostrup
- UM Leasing 2025 ApS Glostrup
- UM Leasing 2024 ApS Glostrup
- DEXPLOC A/S Glostrup
- AGC Automotive Glass Danmark A/S Albertslund
- GREENDAL ApS Glostrup
- KURLAND TRADING ApS Glostrup
- BETON-APOTEKET ApS Albertslund
- J+J GRUPPEN ApS Glostrup
- CENTER GROUP ApS Albertslund
Spørgsmål og svar om R&T STAINLESS A/S
Er R&T STAINLESS A/S gået konkurs?
Nej, R&T STAINLESS A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for R&T STAINLESS A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i R&T STAINLESS A/S?
Amit Marwaha er direktør i R&T STAINLESS A/S.
Hvem er revisor for R&T STAINLESS A/S?
R&T STAINLESS A/S har senest anvendt KPMG P/S.
Hvornår blev R&T STAINLESS A/S stiftet?
R&T STAINLESS A/S blev stiftet 25. september 1989.
Hvad er egenkapitalen i R&T STAINLESS A/S?
Egenkapitalen var 42,9 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.