ARNI MASKINFABRIK ApS
CVR 10311241 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
ARNI MASKINFABRIK ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Eskilstrup. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.04.2026) viser en egenkapital på 4,7 mio. kr. og et resultat på 579 t.kr..
Konkursrisiko for ARNI MASKINFABRIK ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 0 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 10311241
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (40 år)
- Adresse
- c/o Morten Lund-Jørgensen, Eskilstrup Vestergade 76
4863 Eskilstrup - Kommune
- Guldborgsund
- Branche
- Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
Konkurser i branchen: Fremstilling af øvrige maskiner til specielle formål i.a.n. - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Ansatte
- 7 (2018)
- Revisor
- Kamper+Andersen Godkendt revisionsaktieselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 31 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 69,0 % |
| Likviditetsgrad | 279 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 4 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 4,1 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | 5,4 mio. kr. |
| Årets resultat | 579 t.kr. | 763 t.kr. | 2,2 mio. kr. |
| Egenkapital | 4,7 mio. kr. | 4,2 mio. kr. | 3,5 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 6,8 mio. kr. | 6,0 mio. kr. | 5,6 mio. kr. |
| Likvider | 2,9 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,0 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | 1.204 kr. | – |
| Gns. ansatte | 8 | 6 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Kamper+Andersen Godkendt revisionsaktieselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.05.2025 – 30.04.2026 | 176 | ||
| 01.05.2024 – 30.04.2025 | 182 | ||
| 01.05.2023 – 30.04.2024 | 163 | ||
| 01.05.2022 – 30.04.2023 | 151 | ||
| 01.05.2021 – 30.04.2022 | 171 | ||
| 01.05.2020 – 30.04.2021 | 161 | ||
| 01.05.2019 – 30.04.2020 | 169 | ||
| 01.05.2018 – 30.04.2019 | 161 | ||
| 01.05.2017 – 30.04.2018 | 150 | ||
| 01.05.2016 – 30.04.2017 | 156 | ||
| 01.05.2015 – 30.04.2016 | 157 | ||
| 01.05.2014 – 30.04.2015 | 153 | ||
| 01.05.2013 – 30.04.2014 | 155 | ||
| 01.05.2012 – 30.04.2013 | 161 | ||
| 01.05.2011 – 30.04.2012 | 122 | ||
| 01.05.2010 – 30.04.2011 | 164 | ||
| 01.05.2009 – 30.04.2010 | 156 | ||
| 01.05.2008 – 30.04.2009 | 81 | ||
| 01.05.2007 – 30.04.2008 | 155 | ||
| 01.05.2006 – 30.04.2007 | 207 | For sent |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Jan Lund-Jørgensen | ||
| Ejer (50 %) | MLJ Pengetank ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | SLundJ Holding Aps | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Jan Lund-Jørgensen | ||
| Ejer (100 %) | Fælleshåb Holding Aps | ||
| Revisor | Ole Aarslev Lou | ||
| Revisor | HFH NYKØBING F. ApS | ||
| Stifter | Per Emil Hasselbalch Stakemann | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Jan Lund-Jørgensen – 3 andre selskaber
- A-SVEJS ApS Opløst
- Fælleshåb Holding Aps Aktiv
- STÅLTEC ApS Opløst
Adressehistorik (2 flytninger)
| c/o Morten Lund-Jørgensen, Eskilstrup Vestergade 76, 4863 Eskilstrup | |
| Eskilstrup Vestergade 76, 4863 Eskilstrup | |
| Eskilstrup Vestergade 76, 4863 Eskilstrup |
Tidligere navne
| ARNI MASKINFABRIK ApS | – nu |
| ApS KBIL 9 NR. 1091 | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- A-SVEJS ApS Opløst
- Fælleshåb Holding Aps Aktiv
- MLJ Pengetank ApS Aktiv
- STÅLTEC ApS Opløst
Spørgsmål og svar om ARNI MASKINFABRIK ApS
Er ARNI MASKINFABRIK ApS gået konkurs?
Nej, ARNI MASKINFABRIK ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for ARNI MASKINFABRIK ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for ARNI MASKINFABRIK ApS?
ARNI MASKINFABRIK ApS har senest anvendt Kamper+Andersen Godkendt revisionsaktieselskab.
Hvornår blev ARNI MASKINFABRIK ApS stiftet?
ARNI MASKINFABRIK ApS blev stiftet 1. juli 1986.
Hvad er egenkapitalen i ARNI MASKINFABRIK ApS?
Egenkapitalen var 4,7 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. april 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.