GLOVA RAIL A/S
CVR 10120268 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
GLOVA RAIL A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Odense S. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.03.2026) viser en egenkapital på 13,2 mio. kr. og et resultat på 10,4 mio. kr..
Konkursrisiko for GLOVA RAIL A/S
0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 10120268
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (23 år)
- Adresse
- Sivlandvænget 1D
5260 Odense S - Kommune
- Odense
- Branche
- Engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler (468300)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 18 (2018)
- Revisor
- EY Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 23 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 54,7 % |
| Likviditetsgrad | 228 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 4 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 3 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 27,4 mio. kr. | 30,2 mio. kr. | 32,3 mio. kr. |
| Årets resultat | 10,4 mio. kr. | 12,1 mio. kr. | 12,4 mio. kr. |
| Egenkapital | 13,2 mio. kr. | 14,8 mio. kr. | 26,7 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 24,2 mio. kr. | 24,5 mio. kr. | 36,0 mio. kr. |
| Likvider | 9.494 kr. | 7.778 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 10,4 mio. kr. | 9,0 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 17 | 18 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · EY Godkendt Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.04.2025 – 31.03.2026 | 87 | ||
| 01.04.2024 – 31.03.2025 | 74 | ||
| 01.01.2023 – 31.03.2024 | 96 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 111 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 110 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 110 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 94 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 91 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 113 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 124 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 133 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 111 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 104 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 98 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 114 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 116 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 111 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 148 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 157 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 150 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Ole Lind Rasmussen | ||
| Direktør | Duncan James Hooper | ||
| Direktør | Horst Kirchner | ||
| Bestyrelse | Peter Stage Sørensen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Peter Bjørnskov | Nuværende | |
| Bestyrelse | Peter Helbirk | Nuværende | |
| Bestyrelse | Ole Lind Rasmussen | ||
| Bestyrelse | Duncan James Hooper | ||
| Bestyrelse | Horst Kirchner | ||
| Bestyrelse | Andrew Peter Flinn | ||
| Bestyrelse | Lars Genild | ||
| Bestyrelse | Duncan James Hooper | ||
| Bestyrelse | Sven Mascow | ||
| Bestyrelse | Carl Fredrik Siwmark | ||
| Ejer (100 %) | LAGERCRANTZ A/S | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | EUPA HOLDING ApS | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | ERNST & YOUNG DENMARK P/S | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Stifter | ANPARTSSELSKABET STAKEMANN | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Ole Lind Rasmussen – 4 andre selskaber
- CATO-TECH A/S Aktiv
- EUPA HOLDING ApS Aktiv
- OLLIRA HOLDING ApS Aktiv
- Ollira Holding 2018 ApS Aktiv
Duncan James Hooper – 2 andre selskaber
- DUNEST HOLDING ApS Opløst
- EUPA HOLDING ApS Aktiv
Horst Kirchner – 4 andre selskaber
- EUPA HOLDING ApS Aktiv
- EUPA HOLDING II ApS Fusioneret
- FUROS ApS Aktiv
- SEMVAC A/S Aktiv
Adressehistorik (2 flytninger)
| Sivlandvænget 1D, 5260 Odense S | |
| Elvej 3, 5260 Odense S | |
| Kronprinsessegade 18, 1306 København K |
Tidligere navne
| GLOVA RAIL A/S | – nu |
| GLOVA A/S | – |
| EUPA A/S | – |
| EURO PARTNER ApS | – |
| ApS KBUS 38 NR. 5290 | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- ESS Nordic A/S Opløst
- MOBA Danmark ApS Aktiv
- NewCo Sivlandsvænget 1 ApS Fusioneret
Lignende virksomheder i Odense
- Chromexa Danmark ApS Odense M
- FinishFlow ApS Odense M
- Pro Floor ApS Odense M
- Resina ApS Odense C
- Scandinavian Wall Systems ApS Odense SØ
- EMVIDA ApS Odense NØ
- VM MG ApS Odense SV
- Broadway Plankegulv ApS 01 Blommenslyst
- Steffen Sten Facade ApS Odense C
- CSS Hardwood ApS Odense C
- Isolering Danmark ApS Odense SV
- Luxvinduer ApS Odense C
Spørgsmål og svar om GLOVA RAIL A/S
Er GLOVA RAIL A/S gået konkurs?
Nej, GLOVA RAIL A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for GLOVA RAIL A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for GLOVA RAIL A/S?
GLOVA RAIL A/S har senest anvendt EY Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev GLOVA RAIL A/S stiftet?
GLOVA RAIL A/S blev stiftet 21. januar 2003.
Hvad er egenkapitalen i GLOVA RAIL A/S?
Egenkapitalen var 13,2 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. marts 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.