THE WINE COMPANY ApS
CVR 10082420 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
THE WINE COMPANY ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hillerød. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med vin og spiritus. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,4 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,3 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 3,3 mio. kr. og et resultat på -480 t.kr.. Direktør: Lars Poul Møller, Steen Højgård Rasmussen.
Konkursrisiko for THE WINE COMPANY ApS
0,3 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 57 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 10082420
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (24 år)
- Adresse
- c/o Lars Møller, Buevej 7
3400 Hillerød - Kommune
- Hillerød
- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Ansatte
- 4 (2018)
- Revisor
- Sønderup Godkendt Revisionsaktieselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 24 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 59,7 % |
| Likviditetsgrad | 248 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 2 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | – | 11,5 mio. kr. | 11,3 mio. kr. |
| Bruttofortjeneste | 943 t.kr. | 1,6 mio. kr. | 1,5 mio. kr. |
| Årets resultat | -480 t.kr. | 121 t.kr. | 55 t.kr. |
| Egenkapital | 3,3 mio. kr. | 3,8 mio. kr. | 3,7 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 5,5 mio. kr. | 7,3 mio. kr. | 7,4 mio. kr. |
| Likvider | 133 kr. | 8.362 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,2 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | 2 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Sønderup Godkendt Revisionsaktieselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 177 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 128 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 144 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 144 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 161 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 156 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 174 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 151 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 156 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 156 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 133 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 154 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 157 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 147 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 94 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 153 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 147 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 155 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 153 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 164 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Lars Poul Møller | Nuværende | |
| Direktør | Steen Højgård Rasmussen | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Højgård 2021 ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Wine & Co ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Lars Poul Møller | ||
| Ejer (50 %) | Steen Højgård Rasmussen | ||
| Revisor | Sønderup Godkendt Revisionsaktieselskab | Nuværende | |
| Revisor | ApS 16/9 2013 | ||
| Revisor | PATOJI ApS | ||
| Revisor | Sønderup I/S, statsautoriserede revisorer | ||
| Stifter | Lars Poul Møller | Nuværende | |
| Stifter | Steen Højgård Rasmussen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Lars Poul Møller – 3 andre selskaber
- SUND & BÆLT HOLDING A/S Aktiv
- TWC af 29. juni 2021 ApS Fusioneret
- Wine & Co ApS Aktiv
Steen Højgård Rasmussen – 2 andre selskaber
- Højgård 2021 ApS Aktiv
- TWC af 29. juni 2021 ApS Fusioneret
Adressehistorik (0 flytninger)
| c/o Lars Møller, Buevej 7, 3400 Hillerød |
Tidligere navne
| THE WINE COMPANY ApS | – nu |
| THE WINE COMPANY ApS UNDER STIFTELSE | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- TWC af 29. juni 2021 ApS Fusioneret
- Wine & Co ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Hillerød
- Bjerring Vinimport ApS Hillerød
- Slotsbyens Vinimport ApS Hillerød
- Luxury Beverages ApS Hillerød
- Selandia Wine ApS Hillerød
- Porsmose ApS Fredensborg
- MODIN WINE ApS Lynge
- TWC af 29. juni 2021 ApS Hillerød
- barmigo ApS Hillerød
- AP161 ApS Fredensborg
- ROBLES ApS Fredensborg
- BENDIX VINE A/S Hillerød
Spørgsmål og svar om THE WINE COMPANY ApS
Er THE WINE COMPANY ApS gået konkurs?
Nej, THE WINE COMPANY ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for THE WINE COMPANY ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,4 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,3 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i THE WINE COMPANY ApS?
Lars Poul Møller, Steen Højgård Rasmussen er direktører i THE WINE COMPANY ApS.
Hvem er revisor for THE WINE COMPANY ApS?
THE WINE COMPANY ApS har senest anvendt Sønderup Godkendt Revisionsaktieselskab.
Hvornår blev THE WINE COMPANY ApS stiftet?
THE WINE COMPANY ApS blev stiftet 16. juni 2002.
Hvad er egenkapitalen i THE WINE COMPANY ApS?
Egenkapitalen var 3,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.